PORSUK BUTİK OTEL

ÇEVRE YÖNETİM POLİTİKAMIZ

Doğal kaynaklarımız, dünya nüfusunun artması ve tüketim alışkanlıklarının olumsuz yönde değişmesi nedeni ile tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle malzeme tüketimimizi azaltmak, değerlendirilebilir nitelikli atıkları geri dönüştürmek sureti ile doğal kaynaklarımızın verimli olarak kullanılması gerekmektedir.

Otel yönetimlerimiz faaliyetlerini yürütürken bu faaliyetlerin çevreye olumsuz etkilerini ve bununla birlikte olası tehlikeleri tespit ederek, içinde yaşadığımız çevreyi ve doğayı korumak için doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmakta, atık miktarlarını azaltarak geri dönüşüm sağlanmakta ve çevre kirliliği önlenmektedir. Ülkemizde yürürlükte olan çevre mevzuatı kanun ve yönetmeliklerine uyarak tüm yasal gereklilikleri yerine getirilmektedir.

Turizm sektörü çerçevesinde işletme içerisinde ve dışarısında tüm çevre mevzuatlarına ve idari düzenlemelere uyarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerden kaynaklanan çevresel etkileri en aza indirmek; kaynakların doğru kullanılması ve atıkların en doğru şekilde ayrıştırılması yolu ile hava, su ve gürültü kirliliğini ve bunların insan sağlığına ve doğaya olan olumsuz etkilerini önlemek; çalışanlarımıza verdiğimiz eğitimlerle sağlık, çevre ve doğal hayatın sürekliliğinin korunmasını sağlamak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak Porsuk Boutique Otel’in çevre yönetim felsefesini oluşturmaktadır.

YAŞANABİLİR BİR ÇEVRE VE MUTLU BİR YAŞAM İÇİN:

Bu yönetim felsefemizi faaliyetlerimize yansıtmak, sistemli ve ısrarcı bir şekilde uygulamak için bir Çevre Politikamız, buna bağlı olarak da bir Eylem Planımız mevcuttur.

Çevre Politikamız ve Eylem Planımız çerçevesinde;

Tesis içerisinde yürütülen faaliyetlerin çevreye olan etkisini takip etmek için belirlenen hedefler her ay düzenli olarak takip edilip raporlanmaktadır.

Tesisimiz içindeki ve çevresindeki ağaçlarla birlikte tüm bitki dokusu özenle korunmaktadır.

Odalarımızda kullanılmakta olan yastık kılıfları, çarşaflar, nevresim ve havlular ancak misafirlerimizin isteği ile değiştirilerek su, enerji ve deterjan sarfiyatı azaltılarak çevreye verilen zarar en aza indirilmektedir.

Kullanmakta olduğumuz ürünlerden elde edilen geri dönüşümü olmayan ambalaj çeşitleri asgari düzeye indirilmiştir.

Mutfağımızda LPG, sıcak su kullanımında Jeotermal enerji kullanılmaktadır.

Odalarımızda, misafir kullanımında olmadığı zaman elektrik enerjisinin kesilmesini sağlayan enerji saver sistemi mevcuttur.

Genel ve personel alanlarında fotoselli A sınıfı enerji grubu lambalar kullanılmaktadır.

Odalar ve ana restorandaki pencerelerin tamamı ısı camdır.

Buzdolapları, soğuk odalar ve mini barlar, güneş ve ısı kaynaklarından uzakta konumlandırılmıştır.

Enerji tasarrufu sağlayacak frekans invertörü, eşanjör ve ısı dönüşümü teknolojileri kullanılmaktadır.

Her odanın sıcaklığı bağımsız olarak ayarlanabilmekte ve termostat ile kontrolü sağlanmaktadır.

Tesisimizin elektrik, su ve doğalgaz tüketimleri düzenli olarak takip edilerek raporlanmaktadır.

Genel alan musluklarında fotoselli bataryalar kullanılmaktadır.

Tuvaletlerde su tasarrufu için özel 6 lt rezervuarlar olup, pisuarlar fotosellidir.

Bitki ve bahçe sulaması sabah ya da gece, damlama ve spring yöntemi ile yapılmaktadır.

Bütün atık sularımız Eskişehir Atıksu Arıtma Tesisi’nde doğaya zararsız hale getirilmektedir.

Tesisimiz içerisinde kullanılan bütün temizlik, bulaşık, çamaşırhane ve genel temizlik deterjanları çevreye zarar vermeyen ürünler olup, otomatik dozajlama sistemine göre kullanılmaktadır.

Düzenli olarak yapılan genel alan ilaçlamalarında kullanılan ilaçlar insan ve evcil hayvanlar için zararsızdır.

Kimyasal madde tüketimini azaltmak için konsantre ürünler kullanılmakta ve miktarları takip edilerek düzenli olarak raporlanmaktadır.

Lobi girişinde konumlandırılan çöp kutuları ile misafirler katı atıklarını ayrıştırabilmektedirler.

Pil, teneke, kartuş, atık ilaç, ampul, tıbbi ve diğer tehlikeli atıklar ayrı toplanarak özel depomuzda muhafaza edilmekte, lisanslı firmalar tarafından bertaraftı sağlanmaktadır.

Personelimiz, atıkları kategorilerine göre (metal, plastik, cam, kâğıt, bahçe atığı, organik atık, tıbbi atık, tehlikeli atık) ayrıştırmaktadır.

Düzenli olarak yağ tutucu ve atık mutfak yağları toplanarak lisanslı firmaya teslim edilmekte ve bio dizele dönüştürülerek geri dönüşümü sağlanmaktadır.

Üretilen atıkların miktarı takip edilerek raporlanmaktadır.

Genel kullanıma açık mekânlarımızda sigara içilmemektedir.

Odalarımızın tamamı sigara içilmeyen odalardır.

5 yıldız normlarında kullanım ömrü biten tekstil, üniforma, mobilya ve diğer materyaller yardım kuruluşlarına ve ihtiyaç sahiplerine verilerek ikincil kullanımı sağlanmaktadır.

Tesisimizde kullanılan ürünlerin yerel ürünler olmasına özellikle dikkat edilmektedir.

Tüm personelimize çevre ve eylem planımız, çevre politikamız, su ve kimyasal kullanımı ile atık bertaraftı konularında periyodik olarak eğitim verilmektedir.

Tesisimizde kullanılan tüm ekipmanların servis ve bakımları kanun ve yönetmeliklerce belirlenen şekil ve tarihlerde yapılmaktadır.

Tesisimizi oluşturan yapılar görsel olarak doğa ile uyumlu olup, peyzaj düzenlemesi ve ağaçlandırma ile habitat korunmuştur.

İşletmemizde idari işlerdeki kâğıt tüketimini en aza indirecek elektronik yazışma sistemi kullanılmaktadır. Genel alanlarda kâğıt tüketimini en aza indirecek e-fatura ve el terminal sistemleri kullanılmaktadır.

Hava kalitesinin korunması adına araçlarımızın egzoz muayenelerinin takibi düzenli olarak yapılmaktadır.

Restoranımızda ortaya çıkan kullanılabilir yiyecek atıkları her gün Eskişehir Hayvan Barınağı ile yapmakta olduğumuz iş birliği çerçevesinde hayvan dostlarımıza servis edilmektedir.

Bu güzelliği korumak ve temiz tutmak için gösterdiğimiz çabalara sizin de bir çevre dostu olarak destek olmanızı rica ediyoruz.

 

Eskişehir Web Tasarım